Vitreoretinalna hirurgija predstavlja hirurgiju zadnjeg segmenta oka, u kome se nalaze staklasto telo i mrežnjača (retina).
Ovo su najkomplikovanije oftalmološke operacije koje se primenjuju u cilju lečenja patoloških stanja kao što su:
- Ablacija (odlubljenje) mrežnjače;
- Komplikacije nastale zbog uznapredovale dijabetičke retinopatije;
- Teške infekcije oka;
- Komplikacije nastale posle operacije katarakte;
- Rupe u žutoj mrlji ili prisustvo membrana koje je gužvaju;
- Teških povreda sa prisutnim stranim telom u oku.
U nastavku pročitajte više o vitrektomiji i okolnostima usled kojih se ova vrsta očne hirurgije vrši, kao i o stanjima koja zahtevaju operacije zadnjeg segmenta oka.
Šta je vitrektomija?
Vitrektomija je naziv za vrstu očne hirurgije kojom se tretiraju patološka stanja u staklastom telu i mrežnjači oka.
Razvojem najsavremenijih tehnologija, aparata i operativnih tehnika vitrektomija se danas izvodi kao mikroinciziona, beskrvna, bešavna i bezbolna operacija. Ona se obavlja u lokalnoj anesteziji, uz prisustvo anesteziologa, kao jednodnevna hirurgija.
Vitreoretinalni hirurg pod operacionim mikroskopom pravi male otvore na beonjači oka i finim instrumentima veoma malog promera ulazi u dubinu oka gde odstranjuje staklasto telo i izvodi delikatne intervencije na mrežnjači kao što su otklanjanje membrana, laserfotokoagulacija i druge. Na kraju operacije se radi takozvana “tamponada” tako što se u oko doda gas ili silikonsko ulje. Operacija traje prosečno oko sat vremena, a kod težih slučajeva dva do tri sata.
Ablacija retine (odlubljenje mrežnjače)
Retina (mrežnjača) je unutrašnji sloj oka koji se sastoji od nervnih ćelija i vlakana koji primaju i sprovode svetlosne nadražaje do dela mozga gde nastaje osećaj vida.
Kada dođe do ablacije (odlubljenja) mrežnjače oka, gubitak vida je neizbežan, a hirurgija je jedino moguće lečenje. Najčešći uzrok odlubljenja je ruptura (pucanje) mrežnjače nastala zbog:
- Kratkovidosti;
- Degeneracija retine;
- Dijabetične retinopatije;
- Odvajanja staklastog tela u sklopu prirodnog starenja;
- Povreda oka;
Hemoftalmus (prisustvo krvi u staklastom telu)
Staklasto telo je providna želatinozna supstanca koja ispunjava oko i svojom površinom dodiruje mrežnjaču.
Ako dođe do krvarenja zbog oštećenja krvnih sudova u oku, krv ispuni staklasto telo što izaziva zamućenje vida. Ovakva krvarenja se najčešće viđaju kod dijabetičara koji imaju dijabetičnu retinopatiju, ali može nastati i kod zdravog oka, usled povlačenja mrežnjače oka u toku prirodnog odvajanja staklastog tela ili nakon povreda.
Rupture makule (rupe u žutoj mrlji)
Žuta mrlja (makula) je centralni deo mrežnjače oka u kojoj se nalazi veliki broj zbijenih nervnih ćelija što je čini zonom centralnog, najjasnijeg vida.
Rupa u žutoj mrlji je najčešće posledica starenja ili rezultat nekog patološkog stanja u oku. Kada nastane izaziva zamagljenje centralnog vida zbog čega je zamagljeno lice osobe u koju gledamo, onemogućeno čitanje itd.
Epiretinalne membrane (membrane koje prekrivaju mrežnjaču)
Nekada se na površini mrežnjače razviju membrane koje prelaze preko žute mrlje i “gužvaju” je. Zbog toga pored zamućenja centralnog vida nastaju i krivljenja i izobličavanja slike. Ukoliko ovo stanje dugo traje dolazi do trajnog oštećenja centralnog vida.
Povrede oka
Kod težih povreda oka nastaju oštećenja kako prednjih tako i zadnjih struktura oka, nekada i sa prisustvom stranog tela u oku.
Čekate operaciju na oku?
U Oftalmologiji Sjaj, sve operacije na oku, uključujući i vitreoretinalnu hirurgiju izvode vrhunski stučnjaci oftalmologije i oftalmološke hirurgije, koristeći nove tehnologije i aparate poslednje generacije.
Zahvaljujući razvoju novih mikrohirurških sistema i tehnologija, kojima je opremljena operaciona sala Oftalmologije Sjaj, većina operacija tretira se kao jednodnevna hirurgija – usled čega pacijent gotovo odmah nakon operacije može biti kod kuće.
Budite odgovorni prema svom vidu – zakažite svoj termin za konsultacije i posetite nas u Njegoševoj 5.